Ek İş / Ek Gelir

Published on Ocak 21st, 2010 | by waytoblue

0

Evde Yapılacak İşler

Şimdi evinizden bir ek iş gerçeklestirmeniz için en iyi zaman. Uçları birleştirmek ya da kendi tutkunuzun peşinden gitmek veya her ikisini de yapmak.İşte uzmanların ek kazanç sağlamanız için 50 pratik ve ucuz iş fikri.

1 Antika ve koleksiyon uğraşı : iş koleksiyonerliğe geldiğinde eşyalarınızı iyi tanıyor musunuz ? Eğer öyleyse, bu sizin için kazanç sağlamak için harika bir fırsat olabilir. eBay gibi ticaret siteleri, sizin hedef pazarlarınıza çok daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olmaktadırlar. thesimpledollar.com blog`unun sahibi Trent Hamm kendisinin de zamanında çeşitli kart koleksiyonları ve video oyunlarından iyi kazanç elde ettiğini belirtiyor.

2 Bebek bakıcılığı : Eğer boş akşamlarınız varsa, dışarı çıkmak isteyen ebeveynlere yardımcı olarak biraz ek para sahibi olabilirsiniz.

3 Oda Kahvaltı : Fazladan bir odanız mi var ? Turistlerin ya da öğrencilerin yoğun olduğu bir yerlerde mi yaşıyorsunuz ? Ancak unutmayın ki bu iş için iyi bir planlama ve gerekli sağlık/güvenlik sertifikalarına da sahip olmanız gerekecek.

4 Bisküvi ve Tatlı yapımı : Ev yapımı bisküviler ve şekerlemeler oldukça yüksek talep gören mamullerdir. Pişirin, paketleyin ve yerel bir hediyelik mağazada satışa çıkartın. Bulunduğunuz bölgedeki insanların bu ürünlerinizi pek çok farklı amaç için aldığını göreceksiniz.

5 Pasta yapımı ve süslemesi : Eğer bir şeyler pişirmeyi seviyorsanız ve sanat zevkine sahipseniz , pasta süslemesi sizin için oldukça zevkli ve kazançlı bir işe dönüşebilir. Bu iş evinden yaparak oldukça iyi paralar kazanan ev hanımları mevcut.

6 Araç üzerinden satış : İngilterede insanların toplanıp otomobillerinin bagajlarında getirdikleri eşyaları satışına ` car boot sale` denilmektedir. Bu ek para kazanmanız için uygun bir yol olabilir. Özellikle belirli malları satmayı, bir ürün üzerinde uzmanlaşmayı düşünün. Bu şekilde müşterileriniz için o ürün dalında uzman kişi olarak tanımlanacak ve bu ürüne ihtiyaç duyduklarında direkt size geleceklerdir. Bu şekilde ürün fiyatlarınızı da istediğiniz şekilde artırma imkanı bulabilirsiniz.

7 Araç temizleme ve vale servisi : Detaylı bir bakış açınız var ise ve yaptığınız işi sıfır hata ile yapmak her zaman hedefiniz ise, bu iş size mükemmel uyabilir. Pek çok insan bu hizmet karşılığında para ödemeye hazırdır.

8 Catering hizmeti : Catering hizmeti için bir takım resmi şartlar çok detaylı aranmamaktadır. Bu iş de önemli olan lezzetli yemek üretmek ve bunu istenilen yere zamanında ulaştırmaktır. Bunun yanısıra, bir takım organizasyonel aşamaları da takip etmeniz gerekecektir.

9 Nüfus dağılımı : İngilterede her on yılda bir nüfus sayımı yapılmakta ve bu doğrultuda semtlerdeki iş ve eleman arayanlar buluşturulmaya çalışılmakta. Ayrıntılı bilgileri için censusjobs.co.uk.

10 Çocuk Bakımı : Çocuk bakımı ile iyi bir kazanç elde etmek mümkün. Ancak bu işi yapabilmek için sadece kendi çocuğunuzu değil tüm çocukları sevmeniz, onlarla uğraşmak için sınırsız bir enerjiye ve sabıra sahip olmanız gerekiyor. Ancak çocuk bakımını günlük iki saatten fazla ve çocuğun kendi evinde değil de farklı bir lokasyonda gerçekleştirmeniz gerekiyorsa, bununla ilgili gereken yasal izinleri araştırmanız ve yerine getirmeniz gerekmektedir. Gerekli güvenlik, medikal ve sabıka sicil kontrollerinin yapılması gerekecektir. Dadılar bu işi çocuğun kendi evinde yerine getirmekte olduklarından, işlemleri biraz daha kolaydır. Gerekli yasal düzenlemeleri yerine getirmezseniz, kendinizi bir anda mahkeme karşısında bile bulmanız söz konusu olabilir.

11 Bilgisayar Tamircisi/ Sorun giderici : Teknolojinin hayatlarımızda gün geçtikçe daha da yaygınlaşmasına rağmen, pek çok kişi hala bilgisayarların bakımını çok karmaşık buluyor ve bir şeylerin yanlış gitmesinden korkuyorlar. Eger bilgisayarlar ile uğraşma konusunda iyiyseniz ve güven verici bir yaklaşımınız varsa, semtinizde bu hizmeti yerel olarak vermeye başlayabilirsiniz. Hizmetlerinizden memnun kalan müşterileriniz zaten kendi tanıdıklarına size önererek reklamınızı yapacak, bu şekilde gün geçtikçe işlerinizi geliştirme şansı yakalayabileceksinizdir.

12 Kozmetik satışı : Bu son derece sosyal bir iş olması sebebi ile pek çok kişi ile tanışmaya ve onlarla uzun süre zaman geçirmeye hazır olun. Genelde kendi ağınız üzerinden satışını gerçekleştireceğiniz ürünleri , partilerde, kişilerin evlerinde , insanlara girişken ve hoş bir yaklaşım ile sunmanız gerekecektir. Burada kusursuz sunum yeteneklerine sahip olmak son derece önemlidir.

13 Veri Girişi : Veri girişi işi size son derece sabit ve esnek bir çalışma imkanı sağlayacaktır . Genelde her giriş yaptığınız iş başına ödeme almanız söz konusudur, dolayısı ile boş zamanınız oldukça yapacağınız veri girişleri sayesinde güzel bir kazanç elde edebilirsiniz

14 Akşam Yemeği Hazırlığı : Parttime `Şef` olarak son derece iyi para kazanan bayanlar var. Örneğin haftada belli bir gün, bir ailenin evine giderek akşam yemeğini, ailenin evinde hazırlayarak sunan, ardından masayı toplayan, bulaşıkları yıkayan bir bayan, o aileye haftanın bir gününü evde birlikte , güzel bir şekilde geçirme fırsatı veriyor. Kendisine de ek bir kazanç sağlıyor. Eğer siz de yemek pişirmeyi seviyorsanız, ek kazanç için böyle bir yol deneyebilirsiniz ancak müşteri bulmak için biraz çaba harcamak zorunda kalacağınızı gözardı etmeyin.

15 DJ olun : DJ olmayı düşünmeden önce elbetteki müziği sevmeniz ve geniş bir arşive sahip olmanız gerekiyor. Ağırlıklı olarak akşamları ve haftasonları çalışacak olmanız da işin en güzel yanlarından bir tanesi. Sadece kendi beğeniniz değil, hizmet vereceğiniz topluluğun müzik tercihlerini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Başlangıçta doğumgünü partileri, düğünler gibi aktivitelerde görev alarak hem deneyim kazanmaya hem de çevre kazanmaya çalışabilirsiniz.

16 Profesyonel Destek Elemanı olun : Yurtdışında hamile bayanlara , hamilelik sürecinde ve sonrasında destek olan görevli bayanlar bulunuyor. Doğum ve doğum sonrası partneri olarak da tanımlanan bu görevliler saatlik £12 ila £15 arası, doğum başına ise or £250-£500 arası ücret alıyorlar. Eğer siz de daha önce bebek sahibi olduysanız ve yeni annelere yardımcı olmak istiyorsanız Britishdoulas.co.uk adresinde konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Anne adayı için bir büyükannenin veya kız kardeşin yaptıklarını yapmanız gerekiyor, yani moral destek , ev işlerinde yardım , ev dışında yardım , doğum sonrası bebek ile ilgili yardımda bulunmak ve tüm aileye gerekli konularda desteği sağlamak.

17 Çiçek Arajmanları Hazırlamak : Sevdiğiniz işi yaptığınızı ve karşılığında da para kazandığınızı hayal edin. işte bu iş fikri, akla bu düşünceyi getiriyor. işin doğası gereği yerel bir müşteri kitlesine hitap etmeniz gerekecektir, bir iş kartı ve araba ile istenilen adrese teslimatı da sağlayabilirsiniz. işiniz kişilerin dikkatini çekmenizi ve merak uyandırmanızı sağlayacaktır.

18 Garaj/Bahçe satışı : Yurtdışında oldukça yaygın olan bu iş fikrinde ,bazı kişiler yazın her haftasonu evlerinde bir garaj satışı düzenleyerek ek kazanç sağlayabiliyorlar. Hatta onları duzenli olarak her haftasonu alışveriş için ziyaret eden müşterileri bile bulunuyor. Ayrıca kişiler komşularının ve arkadaşlarının malzemelerini de kendi garaj/bahçe satışlarında satışa çıkartabiliyorlar. Malları satışa çıkartılan kişiler ise, ellerindeki ise yaramaz eşyalardan kurtuldukları hem de biraz para kazandıkları için bu durumdan oldukça memnunlar.

19 Bahçıvanlık Hizmeti : Bu iş için talep olduğu sürece işiniz hazır demektir. işi basite indirgeyin, bazı kişiler kendi sebzelerini yetiştirmek ya da kendi çiçek bahçelerine sahip olabilmek karşılığında para ödemeye hazırlar. Böylece kendi ultra taze ürünlerine , fazla çaba harcamadan sahip olabilmek istiyorlar.

20 Tebrik kartları Hazırlamak : Eğer birşeyler yapmayı, üretmeyi seven bir kişi iseniz, neden kendi ellerinizle tebrik kartı hazırlamayı denemiyorsunuz ? Yerel bir mağaza sahibinden en çok talep gören kart çeşitlerini öğrenin ve bunu kendi tarzınız doğrultusunda geliştirin. Daha sonra ailenize, arkadaşlarınıza ve yerel iş sahiplerine hazırladığınız kartları satmayı deneyin. Malzeme maliyetlerini ve ne kadar zaman harcadığınızı gözönünde bulundurarak fiyatlandırma yapmayı unutmayın. Böyle düşük fiyatlı ürünlerin üretiminde atık malzemelerin değeri son derece önemli olacaktır.

21 Elinden her iş gelen işçi : Alet çantasını kullanmayı iyi biliyor musunuz? Çevrenizdeki insanların ufak tamirat işleri, küçük çapta onarımlar, örneğin duvara raf montajının yapılması, mobilya kurulumu gibi işlemlerde size arayabileceklerini bilmelerini sağlayın. Ne kadar küçük işler için bile sizden hizmet almak isteyeceklerini ve karşılığında ödeme yapacaklarını görünce şaşıracaksınız.

22 Yabancı öğrencileri ağırlayın ve öğretin : Yabancı öğrenciler genelde bir kaç aydan fazla kalmazlar, dolayısı ile siz onlardan sıkılmaya başlamadan gitmiş olurlar. Bu fazla bir rahatsızlık duymadan odanızı kiraya vermenin belki de en iyi yollarından bir tanesidir. Genelde oda + kahvaltı şeklinde konaklamak isterler ancak bazen akşam yemeği de vermeniz gerekebilir. Yakınınızdaki İngilizce kursları ile temasa geçerek, yabancı öğrencilere kiralamak için bir odanız olduğunu bildirin. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak kazancınız da artacaktır.

23 Ev Temizliği : Bu sizin başta tek başınıza işinizi başlatıp daha sonra belki de bir ev temizlik firması kurabileceğiniz, hatta kendi işinizin patron olarak bir ekibi yönetebileceğiniz bir meslektir.

24 Ütü ve Çamaşır Hizmeti : Nakit sıkıntısının çekildiği günümüz koşullarında bile insanlar ütü yapmaktan nefret ediyorlar ve bu işi bir başkasına yaptırma karşılığında ödeme yapmaya hazırlar. Kendi firmanızı kurabileceğiniz gibi , bu iş kolunda hizmet veren farklı firmaların franchise yolu ile şubesini açmayı da deneyebilirsiniz. Rekabeti iyi analiz edin, rakiplerinizin ne kadar ücret aldıklarını ve fiyatı ne kadar kırdıklarını öğrenin. Gram, parça veya saat başına hizmet vermeniz mümkün. Çalıştığınız bölgeye göre yapacağınız fiyatlandırma da değişecektir.

25 Mücevher satışı : Eğer artık kullanmak istemediğiniz mücevherleriniz varsa, bunları satmak için bir parti organize edin. İngilteredeki ounces2pounds.co.uk internet sitesi bu tipte partiler organize ediyor. Bu siteye kayıt olan bayanlar, bir miktar ek kazanç sağlama fırsatına sahip oluyorlar.

26 Örgü / Dikiş / Tadilat Hizmeti : Gün geçtikçe daha da çok insan kıyafetlerinin üzerinde tadilat ve onarım yapmanın önemini farkediyor. Eğer dikiş makinasında becerikliyseniz, ciddi kazanç elde edebilirsiniz. Çevreniz tarafından tanındıktan sonra, yavaş yavaş hizmetleriniz kulaktan kulağa yayılacaktır.

27 El ilanı dağıtımı : Haftada bir kaç saatinizi el ilanlarını dağıtmaya ayırırsanız hem ek kazanç elde eder , hem de yürüyüş sayesinde sağlıklı kalırsınız. Yerel mağaza ve restaurantlar ile görüşerek dağıtımı yapılacak ilan, menü veya duyurular olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

28 Pazar Araştırması : İngiltere`de sarosresearch.com sitesine katılarak, bazı gruplara katılarak düşünceleriniz yolu ile kazanç elde edebilirsiniz. Sadece bir kaç saatinizi grup toplantılarına katılıp, ürün veya hizmetler konusunda düşüncelerinizi toplantılarda paylaşarak günlük yemek-içme ve nakit £50-£100 arasında kazanç elde etmeniz mümkün. Ya da soru soran taraf da olabilirsiniz. ıpsos Mori , telefonda görüşme yapmaya hevesli kişiler için esnek çalışma saatleri veya kapı kapı gezip görüşme yapma imkanı sunuyor. Ortalama gelir ise saatlik £8-£10 arasında.

29 Müzik Performansı : Eğer yüksek standartta bir müzik enstrümanı çalıyorsanız ( özellikle de orkestrada ) , bir kaç solo parça bilginiz de varsa , görünüşünüz şık ve bakımlı ise, düğünler ya da bazı resmi davetlerde görev alarak güzel bir kazanç elde etmeniz mümkün

30 Online Anketler : İnternet üzerinden dolduracağınız anketler ile biraz cep harçlığı kazanmak mümkün. moneymagpie.com bu sitelerden bir tanesi. Bu site aracılığı ile diğer anket yapan sitelere de ulaşmanız mümkün.

31 Online Ticaret siteleri : Ebay, amazon gibi siteler e-ticareti daha da kolay hale getirmekteler. Öncelikle tavan arasındaki malzemelerinizin satışı ile işe başlayın . Eğer başka şeyler de satmayı düşünüyorsanız, özellikle kolay ulaşabileceginiz, alabileceğiniz şeyleri satmaya çalışın. Yılbaşını gözönünde bulundurun, bir kaç ay içinde yılbaşı satışları başlayacağından, bu döneme yönelik ürünler satabilirsiniz

32 Kişisel asistanlık : Eğer dosyalama ve organizasyon konusunda iyiyseniz ve bu konularda yardıma ihtiyaç duyan birisini tanıyorsanız, neden küçük bir kazanç karşılığında kendi yeteneklerinizi onunla paylaşmıyorsunuz. Organize olabilmek değerli bir yetenektir, ister küçük bir firma için olsun, ister bir arkadaş için olsun, bu yeteneğiniz için sandığınızdan çok daha fazla bir talep olabileceğini göreceksiniz.

33 Kişisel Alışveriş hizmeti : Kişisel hizmet fikri ile birebir örtüşen bu hizmet için oldukça özel bir müşteri kitlesi mevcut. Örneğin kısıtlı zamana sahip bayanlar bu hizmetten faydalanmayı istiyorlar. Bu işin özel olması, hem müşteri kitlesinin standartını yükseltiyor hem de alacağınız hizmet bedelini yüksek tutmanızı sağlıyor.

34 Kişisel Öğretmenlik : Eğer yarı zamanlı çalışan bir oğretmenseniz ya da çocuklarınıza bakmak için kariyerinize ara verdiyseniz, bu iş sizin için oldukça uygun bir kazanç fırsatı olabilir. Yerel olarak ilanlarinizi vermekle ise başlayabilirsiniz

35 Evcil Hayvan Bakımı : Pek çok insan hayvanlarına banyo yaptırmaktan, onların tüylerini taramaktan nefret ederler. Evcil hayvan bakımı yapan kişiler, bu işleri küçük bir para karşılığında yerine getirmektedirler. Bu kedileri ve köpekleri seven bir kişi için son derece uygun bir iştir.

36 Evcil hayvan Bakıcılığı/ Gezdirme : Eğer açık havada bulunmayı ve hayvanları seviyorsanız, köpek gezdirmek belki de tam size göre bir iştir. Bir seferde ikiden fazla köpek gezdirmeniz mümkün. Hizmetleriniz arasına evcil hayvan bakımını da ekleyebilirsiniz. Bu iş için herhangi bir sağlık veya sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekip gerekmediğini de araştırmayı ihmal etmeyin.

37 Online Başvuru Uzmanı : Kendi email adres rehberinizden para kazanmanız mümkün. Pek çok firma size arkadaşlarınızı müşteri yapmanız karşılığında ödeme yapmaya hazırdır. refermehappy.com adresinden bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu online eşleşme servisi ile Sky, Virgin Media ve First Direct gibi bazı firmalardan bonuslar kazanmanız mümkün.

38 Mallarınızı Kiraya verin : Bir alanı kiraya vermek hala en kârlı yol olsa bile mallarınızı da kiraya vererek para kazanmanız mümkün. Yurtdışında parkatmyhouse.com gibi sitelerde park alanınızı , rentnotbuy.co.uk ve Zilok sitelerinden ise her türlü ürününüzü kiraya vermeniz mümkün. Su anda her ne kadar talepden çok arz edilen malzeme olsa da yine de denemeye değer.

39 Zaman şeritleri : Pekala bu tam anlamıyla bir iş fikri değil ancak sliversoftime.com sitesi biraz boş zamanı olan kişileri ve yapılacak işi olanları buluşturarak ek iş imkanı sağlamakta. Siteye kaydolup, boş zamanlarınızı takvime ekleyin. Bunlar yerel acentalara iletiliyor ve buradan da part time iş verenlere ulaştırılıyor.

40 Kişisel bir blog`da reklam alanlarını pazarlamak : Bu başlangıçta size çok para kazandırmasa da , iyi bir kazanç imkanına dönüşme potansiyeline sahip bir iştir. Kendi blog`unuzu kurun( bunu ücretsiz olarak blogger.com üzerinden yapabilirsiniz) . Blogunuzu fotoğraflar, videolar ve dikkat çekici diğer şeyler ile doldurun. Google Adsense ile otomatik olarak reklamları alıp, her tıklandığınızda para kazanmaya başlayabilirsiniz . Amazonun ilgili programı aracılığı ile kitap yorunlari yaparak, para kazanmanız da mümkün

41 Albüm hazırlamak : Pek çok kişi güzel albümlere sahip olmayı hayal eder. Bunu yapmak için pek çok malzeme toplar ancak onları bir araya getirmek ve bir albüm yapmak için bir türlü gereken zamanı bulamaz. işte siz bu durumda devreye girebilirsiniz, onları fikirlerini , topladıkları malzemeleri alıp, onlar için bir albüm hazırlayabilirsiniz,

42 Kayıp Bagaj Satışı : Havaalanlarında unutulmuş , bırakılmış ve sahibi bulunamayan eşyalar çoğu zaman açık artırma yolu ile satışa çıkartılmaktadır. Siz de kapalı ve içinde ne olduğu bilinmeyen bagajlar için teklif verebilir ve içinden çıkan ürünleri internet üzerinde (ebay) satışa çıkartarak , kar elde edebilirsiniz.

43 Çeviri Yapmak : İkinci bir dile hakimseniz, yurtdışına açılmayı düşünen firmalar için çeviri hizmeti sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu son derece ciddi bir iştir ve gerekiyorsa yetkili kurumlardan akreditasyon almanız gerekebilir. Ayrıca mali mesuliyet sigortası yaptırmanız da gerekecektir. Kamu hizmeti verebilmeniz için, bir diplomaya sahip olmanız ve gerekli kuruluşlardan izin ve sertifikaları alarak, onaylı çevirmen haline gelmeniz gerekecektir. Yurtdışında hizmet veren lingo24.com ve language123.com sitelerine kayıt olarak işinize başlayabilirsiniz

44 `Çirkin Modellik` : Eğer `farklı` bir görüntüye sahipseniz, reklamlarda, fotoğraf çekimlerinde yer alarak ek kazanç elde edebilirsiniz. Farklı dövmelere, piercing`e sahip veya son derece ilginç yüz şekli olan kişiler bu yol ile kazanç elde edebiliyorlar, Bunun için modellik ajansları ile görüşebilirsiniz.

45 Sebze yetiştiriciliği : Eğer zamanınız ve uygun bir bahçeniz varsa, ellerinizde hünerli ise, sebze yetiştirip bunları yerel manavlara satarak ya da pazarlarda tezgah açarak ek kazanç elde edebilirsiniz. Özellikle ürünlerinizin bol olacağı yaz ayları, sizler için kazançlı geçecektir.

46 Sanal Asistan : Son derece yoğun çalışan profesyoneller, maillerini kontrol edecek ve cevaplayacak, işlem listesini organize edecek, takvim ve ajandalarını güncel tutacak kişilere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu hizmeti evinizden, iyi bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile yapabilirsiniz.

47 İnternet Sitesi Tasarımı : Yazılım programlarına olan ihtiyaç arttıkça, bu sektördeki rekabette gün geçtikçe çoğalmaktadır. Eğer tasarım konusunda iyi bir zevkiniz hatta bu konuda egitiminiz varsa oldukça kârlı bir iş kurabilirsiniz

48 Düğün/ parti Fotoğrafçısı : Eğer kendinize ve yeteneğinize güveniyorsanız , çalışmalarınızı gösterebileceğiniz bir web sitesi veya blog kurmanız gerekecektir. Eğer öyleyse bu işte başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok. Ev odevinizi iyi yapın , insanları iyi organize edebilmeli ve her çeşit kutlama veya özel duruma göre uygun pozları bilmeniz gerekecektir.

49 Düğün planlama : Eğer siz de sürekli düğün/gelin dergilerine bakan, evlilik hakkında hayaller kuran bir kişi iseniz bu iş size son derece uygun olabilir. Başlamak için konu ile ilgili bir internet sitesi kurun ve bu ortamda insanlar ile tanışmaya çalışın, verebileceğiniz hizmetleri önerin.

50 Dergilere mektuplar yazmak : iyi bir mektup veya fotoğraf karşılığında son derece güzel kazançlar elde etmeniz mümkün. Son derece çekici bir hikayeniz varsa , daha iyilerini de hazırlayabiliyorsanız , özellikle kadın dergileri , mektup sayfaları için uygun mektup bulma konusunda son derece büyük arayış içindedirler. Bu sizin için bir kazanç fırsatı olabilir.

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑